252015May
Tartar ile Plak Aynı Şeyler Mi?

Tartar ile Plak Aynı Şeyler Mi?

Diş sağlığı açısından bir takım tedavi yöntemleri ve çeşitli kavram isimleri, oldukça önemli yerler tutmaktadır. Söz konusu kavramların içinde yer alan tartar ve diş plağı ise, çoğu zaman aynı kefeye konularak değerlendirilmiş ya da birbirleri ile karıştırılmıştır. Oysaki tartar ve diş plağı benzer fakat aynı olmayan kavramlardır.

Tartarın bilimsel adı kalkülüstür ve aslında dental plağın farklı bir şeklidir. Tükürük içinde bulunan minerallerin, dental plak ile birleşmesinden oluşan tartar, sert bir yapı halini alarak dişlerin üzerine yapışmaktadır. Tartarın en sık görüldüğü noktalar ise, ön dişlerin hemen arka bölümlerinde, dişlerin diş eti ile birleştiği alanlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Plak Nedir?

Dental plak, tartar oluşumunda oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu plak, diş aralarında yer edindiği için fırçalamakla da geçmeyebilir. Bu tip durumlarda başvurulan yöntem ise, çoğu uzmanın da ifade ettiği gibi, diş ipi kullanılmasıdır. Diş ipi sayesinde diş plaklarının diş aralarından bertaraf edilmesi sağlanır ve yeni tartar oluşumlarının, diğer bir deyişle diş taşı oluşumlarının önüne geçilmesi sağlanır.

Tartar Nasıl Yok Edilir?

Diş plaklarının tükürükteki mineraller ile daha çok da kalsiyum ile etkileşime girmesinden kaynaklı olarak ortaya çıkan tartar, dişlere oldukça zarar verdiği için ağızdan temizlenmelidir. Ancak bu temizlik, özellikle taşlaşarak dişlere yapışan ve diş etleri ile de temas kuran tartarlar için hiç de kolay değildir. Bu noktada, uygun bir klinikten, uzman bir diş hekiminden yardım alınmalıdır. Bu sayede diş taşları, yani tartarlar ağızdan temizlenir ve dişler eskisine oranla çok daha temiz, çok fazla da sağlıklı bir görünüm elde ederler. Tartar ve diş plakları, ağız sağlığı açısından zararlıdırlar.


Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak, gizli tutulacaktır. *