232015Mar
Kırık Diş Tedavisi

Kırık Diş Tedavisi

Çeşitli sebeplerden dolayı dişlerde kırıklar meydana gelebilir. Bir darbe sonucu, çarpma ya da kaza sonucu kırılan dişler olabileceği gibi, başka şekillerde de dişin bir kısmı ya da büyük bir parçası kırılarak dişten ayrılabilir. Bu noktada kırık dişlerin işlevsizleştiği ve estetik açıdan da kötü durduğu görülmektedir. Yani, kırık dişler için acilen tedavi uygulanmalıdır.

Niçin Kırık Diş Tedavisi Gerekir?

Kırılan dişler yemek yerken ya da bir şeyler atıştırırken işlev anlamında pek kullanışlı olmayabilir. Aynı zamanda bütünüyle çatlayan ya da ayrılmak üzere olan dişlerde de çeşitli hassasiyetler oluşabilir. Tüm bunların yanı sıra, görsel olarak da estetik durmayan kırık dişler, tüm bu sebepler düşünüldüğünde tedavi ettirilmelidir.

Tedavi sonrası hem söz konusu dişlerin işlerliği yerine gelecek, hem de herhangi kötü bir görüntü ortada kalmayacaktır.

Kırık Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Daha çok dişlerin uç noktalarında görülen kırılmalar, dolgu yapılarak tedavi edilebilmektedir. Ancak kırık çok küçük ise, maalesef ki dolgu da çok fazla bir işe yaramayacaktır.

Yine diş kenarlarının kırılması da dolgu tedavisi ile mümkün olmaktadır. Bu tip kırılmalar, genellikle azı dişlerde görülmektedir.

En ciddi diş kırılmaları ise büyük oranda parçalanmış ve kökteki sinirlere kadar ulaşabilmiş kırıklardır. Bu tip vakalarda kanal tedavisi ilk akla gelen yöntemdir. Dişin taç bölgesi tamir edilerek sorun ortadan kaldırılır.


Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak, gizli tutulacaktır. *