52015Şub
Dişiniz Ağrıdığında Evde Neler Yapabilirsiniz?

Dişiniz Ağrıdığında Evde Neler Yapabilirsiniz?

Diş sağlığı denilince akla gelen ilk konulardan biri, kuşkusuz ki diş çürükleri ve bu çürüklerin verdiği ağrılı durumlardır. En kısa sürede bir diş hekimine giderek gösterilmesi gereken ve tedavi sürecinin başlatılması tavsiye edilen bu çürükler, zaman zaman kişi evde iken de ağrılar yaratabilir. Bu tür durumlarda ise kişiler ağrıyı dindirmek için bir takım yöntemler uygulamaktadırlar. En bilindik diş ağrısı dindirme yöntemleri ise ağrı kesici kullanımı, tuzlu ve ılık bir miktar su ile saat başı gargara yapılması, ağrıyan dişin etrafını bir ip ya da kürdan ile temizleme işlemi gibi yöntemlerdir.

Ağrı Kesici Kullanımı

En bilindik yöntem olan ağrı kesici kullanımında, şayet klasik bir ağrı kesici ilacın bünyede bir alerjik reaksiyona sebep olmadığı biliniyor ise, diş ağrılarından ağrı kesici ilaç ya da hap kullanmak mantıklı olacaktır. Bu yöntem, evde diş ağrısı yaşanan her durumda geçerli olmaktadır.

Ilık Ve Tuzlu Su İle Gargara Yapmak

Bir diğer alternatif ağrı kesici yöntem ise, yararı da kanıtlanmış olan gargaradır. Tuzlu ve ılık bir su ile yapılan gargara sonrasında, diş ağrılarının hafiflediği görülmektedir. Öte yandan bu gargaranın saat başı yapılması önerilmektedir.

Ağrılı Dişin Etrafının Temizlenmesi

Diş ağrılarını tamamen kesmeyen, ancak oldukça azaltan bir yöntem de ağrıyan dişin etrafının güzelce temizlenmesidir. Bunun için ise kullanılacak olan düzgün bir diş ipi ya da temiz bir kürdan yeterli olacaktır.

Yukarıda anlatılan yöntemler, diş hekiminize ulaşamadığınız bir zaman zarfında, yalnızken ya da evdeyken mutlaka diş ağrılarınız üzerinde olumlu şekilde etkili olacaktır. Bu şekilde hem o anlık oluşan büyük acıdan ve ağrıdan kurtulmanız, hem de zaman kazanmanız mümkündür.


Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak, gizli tutulacaktır. *