272015Nis
Diş Teli Takanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Diş Teli Takanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Hepimiz biliriz ki vücudumuza sonradan eklenen parçalar ilk başlarda bizler için önemli zorlukları oluştururlar. Örneğin gözlük kullanımı, pek çok insanın zor alıştığı bir durumdur. Diş telleri de aynı şekilde hissettirmekle beraber, diş telleri kullanıcılarının da zoraki olarak bir takım durumları kabullenmeleri ve buna göre dişlerini ve diş tellerini korumaları gerekmektedir.

Bu noktada, dünya üzerinde milyonlarca insan, kullandığı diş telleri ile ilgili olarak bir takım önlemler almakta, bazı durumlara dikkat etmektedirler. Peki, nedir bu önemli noktalar?

Diş Teli Kullananların Dikkat Ettikleri Hususlar

Ortodonti tedavisine başlanılan hastalar, bu dakikadan itibaren diş hekimlerinin dediklerine harfi harfine uymak zorundadırlar. Yani kişiler, daha diş telleri bile takılmadan, diş teli kullanma konusunda önemli olan ilk adımı atmaktadırlar. Ortodontist, mutlak suretle dinlenmelidir.

Diş teli takılmasının ardından, diş teli kullanan kişinin ağız bakımını yaparken, normal kişilere göre neredeyse iki kat daha çok dikkat etmesi gerekliliğini bilmesi önemlidir. Çünkü ağız içinde farklı bir madde taşınmaktadır ve ağız çok daha hijyenik ve temiz olmak zorundadır.

Diş teli kullanan kişilerin dikkat etmek zorunda oldukları bir başka konu ise yemek yeme mevzusudur. Diş teli takan hastalar, ısırarak yemek yememelidirler. Bu şekilde yemek yiyerek, ısırma yolu ile koparılan lokmaların hastaya eylem sırasında zarar verdiği bilinmektedir. Aynı şekilde asitli, sert ve yapışkan gıda maddeleri de hasta tarafından tüketilmemelidir.

Bir başka önemli husus ise, diş teli takan kişinin sportif aktiviteler sırasında takınacağı tutumdur. Diş telleri hassas ve kırılgan oldukları için, spor yapan kişinin diş teli ve braketleri koruması adına ağız için aparatlardan kullanması gerekmektedir. Bu şekilde diş teli de korunmuş olacaktır.


Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak, gizli tutulacaktır. *