252015Nis
Diş Teli Ne Kadar Süre Kullanılmalı?

Diş Teli Ne Kadar Süre Kullanılmalı?

Diş estetiği konusunda ilk başta adı geçen diş teli uygulamaları, ortodonti uzmanları kontrolünde her yaştan hastaya uygulanmaktadır. Bu tellerin elbette ki kendi içinde bir takım kuralları ya da teamülleri vardır. Örneğin, diş telinin nasıl temizleneceğinden, diş telinin ne kadar süre kullanılabileceğine kadar oldukça önemli faktörler, uzmanlar tarafından açıklanmaktadır.

Diş Teli Kullanımında Diş Teli Kullanım Süresinin Önemi

Her ürünün bir son kullanım tarihi olduğu gibi, aynı zamanda diş teli kullanımlarının da bu tip bir son tarihe sahip olduğu bilinmektedir. Diş tellerinin amaca uygunluk kapsamında belirlenen periyodun sonuna kadar kullanılabildiği ve ardından da ağızdan çıkarılması gerektiği konusu, diş telinin ne kadar kullanıldığı ile ilgili olarak bizlere fikir verecektir.

Diş Teli Ömrü

Genel itibariyle, diş teli aracılığı ile tedaviye başlayan ortodonti uzmanları, ilk olarak takılan diş telinin kesinlikle çıkarılmaması gerektiği hususunda durmaktadır. Daha sonrasında ise bu tellerin oldukça temiz ve hijyenik tutulmaları gerektiği konusu gelmektedir. Diş tellerinin son kullanma süreleri ile ilgili olarak ise, bir diş telinin yaklaşık 18 ay kadar kullanılabildiği durumu ortaya çıkmaktadır.

Kimi tedavilerde ise bu süre 24 aya kadar çıkmaktadır. Normal bir ortodonti tedavisi, 18 aylık kısa bir periyotta sonuç vermekte iken, 24 aylık diş teli tedavilerinin gözlemlenmesi de mümkün olmaktadır.

Diş teli ömrü, kimi zaman tedavinin gidişatını tek belirleyici önlem olarak karşımızda olmaz. Ancak klasik bir ortodonti tedavisinin 24 ayı geçmesi durumunda, hastaya yeni diş telleri tedarik edilmeli ve takılmalıdır.

Diş teli ömrünün uzun olmasını sağlayan, tellerin bulunduğu ortamın temizliği ve hijyenidir. Ortam ne kadar temiz ve düzenli olursa, diş telleri de o denli uzun ömürlü olacaktır.


Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak, gizli tutulacaktır. *