92015Nis
Diş teli çürüğe yol açar mı?

Diş teli çürüğe yol açar mı?

Dişlerin düzenini ve sağlıklı bir şekilde dizilmelerini sağlamak için kullanılan diş telleri, çocuklardan büyüklere kadar her yaş grubunda kullanılmaktadır. Haliyle bu konuda pek çok soru da ortaya çıkmaktadır. Bu soruların içinde en çok merak edilen konuların başında ise, diş telinin çürüğe yol açıp açmaması durumu yer almaktadır.

Diş Teli Çürük Oluşumuna Davetiye Mi Çıkarıyor?

Sağlık için kullanılan bir aparatın, sağlığı tehdit etmesi çok da mantıklı değildir. O nedenle diş teli kullanımının, diş çürüklerine neden olması ya da çürük sayılarındaki artışların diş tellerine bağlanması son derece yanlıştır. Ancak burada, bir takım noktaların iyi aydınlatılması gerekmektedir.

Diş telleri, ağızın içinde sürekli yer alacağı ve pek çok yemek artığının bu alanlarda sığınmasına davetiye çıkaracağı için kısmi olarak tehlikeli görülebilirler. Fakat bu tellerin temiz ve hijyenik tutulması durumlarında herhangi bir çürüğe sebebiyet verilmesi durumu yaşanmayacaktır.

Diş Temizliğinin Önemi

Dişlerin yeteri kadar fırçalanmaması, diş bakımlarının periyodik olarak yaptırılmaması gibi sebepler, dişlerin sağlıksız bir yolda ilerlediğine işaret ediyor. İşte tam da bu noktada, aslında çok daha önemli bir gerçek ortaya çıkıyor. Diş temizliğine dikkat eden hastaların uzun süre diş rahatsızlığı görmeyeceği aşikar iken, aynı temizliğin diş tellerine de uygulanması, diş teli sahibinin diş sağlığına olumlu bir etki bırakır.

Kişiler, dişlerinin çürümesini herhangi bir aparata ya da araca değil, tamamen kendi uyguladıkları ya da eksik oldukları yönlere bağlamalıdırlar. Herhangi bir diş çürüme durumu yaşanıyor ise, bu durumun sebebi kesinlikle diş teli değildir; doğrudan ağız ve diş temizliği eksikliğidir. Kişiler, ağızlarına takılan bu telleri en uygun ve en hassas bir şekilde temizlemek zorundadırlar.


Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak, gizli tutulacaktır. *