192015Mar
Diş Tedavisinde Anestezi

Diş Tedavisinde Anestezi

İnsan bünyesinin en hassas bölümlerinden biri olan ağız ve çene yapısı, içinde bulunan dişler ile önem kazanır. Bu nedenle diş sağlığı konusu oldukça titizlik gerektiren uygulamaları içermektedir. Dolgu, implant, tel takılması gibi pek çok işlem, büyük bir hassasiyet içinde gerçekleştirilir. Tüm işlemlerin amacı, hastayı olabildiğince iyi hissettirmektir. Bu süreçlerde, doğrudan sinir hücrelerine temas eden dişin belli noktaları, vücuda büyük acılar vermemesi için uyuşturulur. Bu işlemlerin geneline anestezi işlemleri denir.

Diş Tedavisinde Anestezi Ne İşe Yarar?

Diş tedavisi konusu, oldukça geniş başlıklardan oluşur. Ancak uygulamaların çoğunda, dişlere ya da diş etlerine doğrudan müdahale söz konusu olduğu için, bu başlıkların ortak özellikleri hastaya acı vermeme gayreti noktasında kesişir.

Hastanın fazla acı duymaması, ne olduğunu anlamadan işlemlerin bitirilmesi için bir takım anestezi işlemleri uygulanır. Dolgu yaparken, implant takarken ya da diğer tüm faaliyetlerde hastalara anestezi verilir. En sık görülen anestezi tipi ise, lokal anestezidir.

Lokal Anestezi Ne İşe Yarar?

İşlem görecek olan noktanın etrafına uygulanan lokal anestezi, bu bölgeyi tamamıyla uyuşturarak herhangi bir acı duyulmamasını sağlar. Bu işlem, bağımsız diğer dokulara etki etmediği için lokal adını almıştır. Belli bir bölgeye yapılan uyuşturma anlamını taşır.

Lokal anestezi, çoğu zaman iğneler yardımı ile yapılsa da (büyüklerde kanal tedavisi öncesi vb.), bazen damlalarla da gerçekleştirilebilir (çocuklarda dolgu öncesi vb.).


Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak, gizli tutulacaktır. *