272015Şub
Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Diş Taşı Temizliği Neden Önemlidir?

Vücudumuzun her noktasının sağlık açısından önemli olduğu yadsınamaz bir gerçek iken, ağzı ve diş sağlığının da oldukça kritik bir öneme sahip olduğu bilinmektedir. Ağız ve diş sağlığı açısından çeşitli sıkıntıları olan ya da sırf tedbir amaçlı bir diş hekimine kontrole gelen kişilerin akıllarındaki ilk sorulardan biri de, “diş taşı temizliği neden önemlidir” sorusu olmaktadır.

Diş Taşı Nedir?

Tükürün içinde bulunan mineraller ile tepkimeye giren diş plağı, neredeyse 26 saat gibi kısa bir süre içinde taşlaşarak sert bir yapı haline gelerek diş taşını oluşturmaktadır. Bu yapının temelindeki diş plağı ise gıda artıklarının diş üzerinde ya da diş etine yakın noktalarda birleşmesi ile oluşmaktadır.

Diş Taşı Temizliği Ne İçin Önemlidir?

Diş taşları, kişilerin etkin ve düzgün bir şekilde diş temizliği yapmalarını engelledikleri için ağız ve diş sağlığı açısından ciddi tehditler içermektedir. Diş fırçalama işleminin ya da diş ipi kullanımının çok zor olduğu bu tür ağızlarda, diş çürümeleri de hızlı şekilde gerçekleşmeye başlar. Ağız sağlığının korunması için diş taşları mutlaka temizlenmelidir.

Diş taşlarının tehlikeleri bunlarla da sınırlı değildir. Diş taşlarının oluşması, zaman içinde diş etlerinde bir takım hassasiyetlerin oluşmasına, bundan dolayı da diş eti kanamalarına yol açmaktadır. Benzer şekilde gelişen bir diğer önemli rahatsızlık da, diş taşlarının ilerleyen zaman zarfında diş ile diş eti arasındaki bağı zayıflatması gündeme geldiğinde, kişinin dişlerini kaybetme durumudur.

Renk ve şekil değişikliği gösteren, oldukça hassaslaşarak kanamalar görülen, diş etlerinde şişme ya da herhangi bir farklılık hisseden tüm kişiler, diş taşı oluşma ya da bu durumdan olumsuz etkilenme şüphesi ile mutlaka diş hekimlerine başvurmalıdırlar.


Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak, gizli tutulacaktır. *