132015Şub
Diş Tartarı Nedir, Nasıl Temizlenir?

Diş Tartarı Nedir, Nasıl Temizlenir?

Ağız ve diş sağlığı, insanlar için oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Yemek yerken, konuşurken ya da diğer zamanlarda mutlaka ihtiyaç duyulan sağlıklı ve düzgün dişler, yalnızca sağlık açısından değil, görüntü ve estetik açıdan da oldukça önemlidir. Küçük yaşlardan itibaren dişlerin temizlenmesi ve sağlıklı tutulması amaçlanırken, zaman zaman bir takım sorunlarla da karşılaşılabilir. Diş tartarı oluşması da bu sorunlardan biri olabilmektedir.

Diş Tartarı Nedir Ve Nasıl Oluşur?

Diş taşı olarak da bilinen diş tartarı, ağız içinde biriken gıda artıklarının zaman içinde sert bir yapı haline gelerek tükürüğün içindeki mineraller ile beraber taşlaşması durumunu simgelemektedir. Bu diş tartarları ise diş etlerine ve diş yapılarına zarar vererek zaman içinde ağız ve çene sağlığı adına ciddi bir tehlikeye yol açabilmektedir.

Diş etini hassaslaştırarak kanamaları artıran, aynı zamanda çeşitli zayıflıklar oluşturarak dişlerin dökülmelerine bile neden olabilen diş tartarından kurtulmak ise mümkündür. Bunun için bir diş hekimine gitmek ve yardım almak yeterli olacaktır.

Diş Tartarı Nasıl Temizlenir?

Diş tartarı, evde kişinin kendisi tarafından temizlenebilecek bir rahatsızlık değildir. Diş tartarının ağızdan sökülüp atılabilmesi için bir uzmana başvurmak gerekmektedir. Evde diş fırçası ile yapılan diş temizliğinin, diş taşlarının üzerlerini parlatmaktan başka hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Bu nedenle hiçbir şekilde etkisiz hale getirilemeyen diş tartarlarının tamamen ağız içinden temizlenebilmesi için diş hekimlerine gidilerek muayene olunması ve tedaviye başlanılması gerekmektedir.

Diş tartarlarını ağızdan söküp atabilmek için özel teknikler, özel yöntemler ve spesifik malzemeler kullanan diş hekimleri, bu sayede kişiler açısından büyük bir tehdit unsuru olan diş tartarlarını yok ederek sağlıklı birer ağız yapısı oluşumlarını inşa edebilmektedirler.


Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak, gizli tutulacaktır. *