232015May
Diş Eti İltihabının Belirtileri Nelerdir?

Diş Eti İltihabının Belirtileri Nelerdir?

Ağız ve diş sağlığı, her insan için oldukça hassas bir konuyu oluşturmaktadır. Bu konu dâhilinde, pek çok kavram ve hastalık çeşidi ile beraber, türlü tedavi yöntemleri de karşımıza çıkmaktadır. Bu kavramların ve rahatsızlıkların içinde, oldukça ciddi etkilere sahip bir takım sıkıntılar da oluşabilmektedir. Diş eti iltihabı, bunlardan bir tanesidir.

Diş Eti İltihabı Nedir?

Halk arasında piyore olarak bilinen diş eti iltihabı, dişleri saran diş eti dokuları ve kemiklerin iltihaplanması olarak tanımlanır. Diş eti iltihabı, diş sorunları arasındaki en ciddi rahatsızlıklardan birisini oluşturmaktadır. Çünkü zamanında kontrol altına alınamayan diş eti iltihapları, büyüdükleri ve ilerledikleri zaman sağlam dişlerin dahi dökülmesine sebep olmaktadır.

Diş etlerinin içinde, dişleri tutan ve dişleri sarmalayarak onları sağlam şekilde yerlerinde barındıran bazı dokular bulunur. Bu dokular, diş eti iltihabı sırasında etkilenmeye başlayabilirler. Bu sefer de diş eti bütünü ile zayıf düşmeye ve köklerin de iltihap nedeni ile çürümeye başlaması sorunları baş gösterir. En nihayetinde, diş etlerini bitiren iltihap, dişlerin de dökülmesine neden olmaktadır.

Diş Eti İltihabı Nasıl Belli Olur?

Diş etlerinin renk değiştirmeleri, sağlıklı şekilde görünmemeleri, kimi yerlerinde beyazlık ya da kırmızılıkların oluşması gibi gözle görülebilen sebepler, diş etlerinin iltihaplanmaya başladığına işaret etmektedir.

Bunlar dışında, ağız kokusu, şiş durumdaki diş eti görüntüsü, dişlerin durduk yere sallanmaya başlaması, diş köklerinin görünür hale gelmesi gibi durumlar da, diş eti iltihabının belirtileri arasında sayılabilirler. Yani hastalar, diş etlerini gözlemleyerek, dişlerinin sağlamlığını izleyerek ve benzer bir takım hassasiyetlere dikkat ederek, diş etlerinin sağlıklı olup olmadıklarını anlayabilirler. Ancak yine de, en doğru ve en net çözüm, bir diş hekimine görünmektir.


Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak, gizli tutulacaktır. *