302015Mar
Diş Estetiği Yöntemleri

Diş Estetiği Yöntemleri

Dış görünümün her anlamda önem kazandığı günümüzde, şüphesiz ki ağız ve çene yapısı ile beraber diş yapısının güzelliği de oldukça önemlidir. Özellikle konuşurken ya da gülerken ortaya çıkan diş yapısı, insanlar tarafından fazlaca dikkat edilen noktalardan birini oluşturmaktadır. Gülüşlerin güzel olması, çevreye bu şekilde enerji verilmesi ve beğenilme arzusu, her açıdan diş estetiği yöntemlerini önemli kılmaktadır.

Diş Estetiğinde Temel Amaç

Diş estetiği uygulamalarına geçmeden önce, bu alanda yapılacak olan işlemlerin asıl amacını ortaya koymak gerekiyor. Çok daha güzel ve estetik bir gülüşe sahip olabilmek için diş estetiği işlemleri kişilere yapılabiliyor. Gülüş tasarımı, estetik açıdan değerlendirilerek hasta ile birlikte karar veriliyor ve ardından da işlemlere geçiliyor.

Diş Estetiği Ana Yöntemleri

Diş estetiği alanında ilk akla gelen yöntemlerden biri, diş beyazlatmadır. Hem dişin içinden, hem de dişin dışından yapılan uygulamalar ile dişlerin beyazlatılması sağlanabilmektedir.

Kompozit dolgu, bir diğer diş estetiği yöntemidir. Dişin orijinal renklerine uygun dolgular ile gerekli olan yerlere müdahale edilebilir.

Diş estetiği yöntemleri içindeki en geniş uygulama alanlarından birisini de ortodontik tedavi temsil etmektedir. Bu tedavideki asıl amaç dişlerin düzgünlüğü ve düzeninin sağlanabilmesidir.

Prostodontik tedavi ise bir diğer diş estetiği yöntemidir. Bu tedavide eksik dişlerin yerine implant uygulamaları yapılmaktadır.

Gingivoplastik tedavi ise bu konudaki son tedavi yöntemidir. Söz konusu tedavide diş etlerinin olması gerektiği kadarı ile dışarıdan görülebilmesi sağlanmaktadır.


Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak, gizli tutulacaktır. *