122015Oca
Diş Çürüklerinden Korunma Yöntemleri

Diş Çürüklerinden Korunma Yöntemleri

Sağlıklı dişlere sahip olmak, dişçilerin kapılarını aşındırmamak, dişçi koltuğuna oturmadan bir hayat geçirmek, herkesin istediği ve arzuladığı bir sağlıklı yaşam şeklini oluşturuyor.

Görselliğin ve estetiğin bu denli önemli olduğu günümüzde de, hem ağrısız sızısız bir yaşam; hem de görsel açıdan güzel görüntüler verme isteği, kişileri ağız ve diş üzerine olan konulara yöneltiyor. Ağız sağlığı denince ise, ilk akla gelen konuların başında, diş çürüklerinden korunma ve buna bağlı yöntemler sıralanıyor.

Dişler Neden Çürür?

Diş çürüğü, koyu renkli oyunlardan anlaşılabilen, milyonlarca insanın hayatında en az bir kere deneyimlediği bir rahatsızlıktır. Önlenebilir olması, tedavisinin de var oluşu, bu rahatsızlığın kolay atlatıldığına işaret eder. Peki, nasıl oluşmaktadır diş çürükleri?

Ağızdaki yemek artıkları, şeker ve hamur kırıntıları ile ağızda bulunan bakterilerin ortaya çıkardığı bakteri plağı birleşerek, çeşitli asitler meydana gelir. Ortaya çıkan bu asitler ise, diş minesinin yapısını bozarak, aşağıya doğru oyuk oluşturmaya ve dişi çürütmeye başlarlar. Oluşan kaviteler (diş oyukları), elbette ki düzeltilebilir olsa da, yıllar boyunca bu rahatsızlığın tedavisine imkansız gözü ile bakılmıştır.

Temel 3 Çürük Nedeni Ve Korunma Yöntemleri

Bakteri plağı (diş plağı adı ile de bilinen plak), karbonhidratlı gıdalar ve bünyesel etkenler, çürüklerin oluşmasında doğrudan etkisi olan 3 nedeni oluşturmaktadır. Bu bağlamda, sağlıklı dişler sahibi olmak isteyen kişiler, diş çürüklerine önlem almak zorundadır.

Diş çürüklerinden korunma yöntemleri ise, ilk başta diş doktoruna görünmek ve onun görüşlerini alarak belli başlı adımlar atmak ile başlamaktadır. Çünkü, her ne kadar dış kaynaklı gibi görünse de, diş çürüklerinden korunmak biraz da bünyesel bir meseledir.

Diş fırçalama alışkanlıkları, tükürük yapıları, ağız hastalıkları, yemek alışkanlıkları, yemeklerden önce ve sonra diş bakımlarının yapılıp yapılmadığı, yapılıyorsa da ne biçimde bir temizlik işlemi yapıldığı gibi belli başlı unsurlar, diş çürüklerinden korunma yöntemlerini etkileyen etmenleri oluşturmaktadır. Bu nedenle de, en ufak bir diş sorununda da, sorun yaşamadan yalnızca bakım açısından fikir almak için de, diş hekimleri mutlak suretle ziyaret edilmelidir.


Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak, gizli tutulacaktır. *