32015Mar
Diş Çıkartan Bebeğin Ağrısı Nasıl Azaltılır?

Diş Çıkartan Bebeğin Ağrısı Nasıl Azaltılır?

Diş çıkarmak her bebekte belli dönemler içinde görülebilen durumları yansıtmaktadır. Özellikle 6. ya da 7. aylarda genel itibari ile ilk dişlerin çıkmaya başlaması ile hassasiyet gösterilen bu konuda, diş çıkartan bebeklerin bir miktar ağrıya maruz kalabilmeleri de kabul edilebilir bir durumu işaret etmektedir. Bu tip dönemlerde çocukların diş çıkarma ağrılarını azaltmak için ise bir takım pratik uygulamalar yapılabilmektedir.

Diş Çıkarma Ağrıları Nedir?

Diş çıkarma ağrıları, kaşıntı ve benzeri belirtiler eşliğinde bebeğin hissettiği duyguları oluşturmaktadır. Bu ağrılar neticesinde baş veren süt dişleri kendine yer bulana kadar belli başlı etkiler yaratabilecektir. Bu zaman zarfında ise ebeveynler bebeklerinin bu ağrılardan çok etkilenmemesi için bazı yöntemlere başvurmaktadırlar.

Diş Çıkarma Ağrılarına Karşı Yapılabilecekler

Bebeklerin süt dişlerini çıkartırlarken yaşayabilecekleri bir takım ağrıların bazı yöntemler ile aşılabileceği bilinmektedir. Daha çok kaşıntı ile birlikte hissedilen bu tip ağrıların dindirilmesinde, es sık kullanılan yöntem, eczanelerden edinilebilecek olan diş sürme gereçleridir. Bu gereçler ile birlikte ağrı hissedilen yere hafif bir baskı yaratılması, ağrının dozunu hafifletecektir. Diş sürmelerin oldukça temiz tutulması gerekliliği ise önemli bir konudur.

Buzdolabında soğutulan temiz bir çay kaşığının ağrılı noktaya konulması da diş ağrısını mutlaka azaltacak bir yöntemdir. Çay kaşığının metal yapısındaki soğukluk ağrının hissedilmemesine yol açacaktır.

Bir diğer yöntem ise yine eczanelerde satılan diş ağrısını kesici jellerdir. Bu jellerin içinde anestezi etkisine sahip bir takım bileşenler olduğu için bu tip jeller çok dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Çocukta bir alerjik reaksiyon görüldüğü takdirde ise kesinlikle kullanılmamalıdır.

Diş ağrıları çeşitli yöntemler ile azaltılabilirken, çok nadiren de olsa hafif dozajlı ağrı kesiciler de kullanılabilmektedir.


Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak, gizli tutulacaktır. *