222015Şub
Diş Apsesi Nedir?

Diş Apsesi Nedir?

Ağız ve diş sağlığı insanlar açısından oldukça önemli olduğu için, bu bölgede herhangi bir sağlık sorununda rahatsızlık ile ilgili araştırmalar yapmak ya da sorunu çözmeye çalışmak oldukça normaldir. Diş apsesi de, bu sıkıntılardan birini ifade etmektedir. Daha çok çürüklere yanlış müdahale edildiğinde ya da çürüğün etkin bir şekilde yok edilemediğinde gerçekleşen apseler, gerek görüntü olarak, gerek ise sağlık açısından oldukça kötü sonuçlar doğurabilmektedir.

Diş Apsesinin Oluşumu

Bakterilerin dişe olan etkisi ile diş çürümelerinin görülmesi sıklıkla karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. Bunun yanı sıra, çürüğün tam ve doğru bir şekilde atlatılamaması, bu konuda yapılan müdahalelerin yetersiz ve sonuçsuz kalması, çürüğü oluşturan bakterilerin köke doğru inerek dişin özünü yok etmesi ve çene kemiğine bu etkinin yol alması sonuçlarına neden olmaktadır. Çene kemiğinde ve diş özünde şişlik ve kabarıklık olarak kendini gösteren bu etkiye apse ismi verilmektedir.

Enfeksiyona uğrayan ve şişmiş dokunun da oluşarak kendini belli ettiği bu tip durumlarda, apse zaman zaman ağrı da yapabilmektedir. Kökün komple ölmesi sonucu ağrı geçecek olsa da, bu durum bitişikteki kemiğe de zarar verecek olduğu için sıkıntılı bir süreç yaşanabilecektir.

Diş Apsesi Belirtileri

Diş apselerinin oluşması, bir takım belirtileri de beraberinde getirmektedir. Kişiler bazı durumlardan şüphelenerek diş hekimlerine görünmek isteyebilirler.

Dişte sürekli olarak ya da ara ara (zonklama gibi) ağrıların olması, ilk belirtilerden biridir. Sıcak ya da soğuk içecekler sırasında bir hassasiyetin oluşması ve kişinin ağrı duyması da belirtiler arasındadır. Ateşin çıkması ve genel anlamda bir kırıklığın da hissedilmesi, aynı zamanda boyunda şişmiş lenf düğümlerinin görülmesi ve bir şeyler yerken çiğneme sırasında ağrılar oluşması da belirtiler arasında yer almaktadır.


Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak, gizli tutulacaktır. *