162015Mar
Diş Ağrısının Nedenleri

Diş Ağrısının Nedenleri

Ağız ve diş sağlığı açısından en önemli noktalardan bir tanesi, şüphesiz ki diş ağrılarının neden oluştuğu ve nasıl atlatılması gerektiği ile ilgili olan konudur. Daha çocuk yaşlarda çoğu kişinin diş ağrıları ile tanıştığı düşünüldüğünde, aslında hayat boyu diş ağrılarının oluşabileceği gerçeği ortaya çıkmaktadır.

Diş Ağrısı Nasıl Hissedilir?

Genellikle geceleri, günün yorgunluğunun üzerine hissedilmeye başlanan diş ağrıları, daha çok zonklama şeklinde etki eder. Ritmik olarak kendini gösteren, tıpkı bir nabız atışı temposunda gerçekleşen diş ağrıları, doğrudan beyne vurarak kişiyi oldukça rahatsız eder.

Diş ağrıları insanlar tarafından ilk başlarda pek önemsenmez. Ancak ağrı büyüyüp kişiyi fazlası ile rahatsız etmeye başlayınca diş hekimine gidilir. Bu süreçte yanlış ağrı kesiciler de kullanılabilir. Bunların hepsi büyük hatalardır ve diş ağrısı hissedilir hissedilmez diş hekimine gidilip görüşülmelidir.

Diş Ağrısı Neden Oluşur?

Diş ağrıları farklı sebeplerle ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeplerin başında, diş çürükleri ve diş apseleri gelmektedir. Özellikle diş çürükleri, en yaygın diş ağrısı sebebidir.

Diş minesinin aşınması da diş ağrılarını oluşturabilmektedir. Aşınan diş minesi, beyne ağrı ya da sızı şeklinde sinyal gönderir. Bu yapı giderek hassaslaşır.

Diş eti hastalıkları ve gömülü dişler de, bu listede yer alan diğer diş ağrısı nedenlerini oluşturmaktadır. Pulpa kaynaklı diş ağrıları, görüldüğü üzere çok farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkabilmektedir.


Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak, gizli tutulacaktır. *