92015Haz
Çocuklarda Görülen Diş Problemleri

Çocuklarda Görülen Diş Problemleri

Diş sağlığı, her yaşta büyük bir önem arz ediyor. Genç yaşlardan itibaren diş sağlığına önem verilirse, bu konuda çok sorun yaşanmayan bir hayat da önünüzde yer alıyor. Bu nedenle de, çocukların diş sağlığı konusunda fazlaca önem verilmesi gerekiyor. Ebeveynlerin çocuklarda görülen diş problemleri açısından neden bu kadar hassas olduklarını da söz konusu durum açıklamış oluyor.

Çocuklarda En Çok Hangi Diş Problemleri Görülür?

Çocuklarda görülen diş problemleri arasında, en sık ortaya çıkan sıkıntı, şüphesiz ki çürüklerdir. Özellikle süt dişlerinin çok dayanıklı olmaması, şeker ağırlıklı besinlerin diş minesinde ve çevresinde zararlara neden olması gibi sebepler, diş çürüklerini ortaya çıkarmaktadır. Süt dişlerinin dökülüp, kalıcı dişlerin çıkmasına kadar olan süreçte, çürük sorunu da ağrı ve acılar ile çocuklara sorunlar yaşatır.

Bir diğer sıklıkla yaşanan problem, çeşitli sebepler ile alınan darbelerdir. Pulpa, dişteki canlı doku olduğu için, darbelerden çabuk etkilenir. Bir oyun sırasında yere düşüldüğünde, ağza yabancı madde alıp çiğnenmeye çalışıldığında, dişlere bir çarpma sonucu darbe alındığında, pulpa zarar görebilir.

Sadece pulpanın zarar görmesi değil, aynı zamanda dişlerin yerlerinden çıkması ya da damağa gömülmesi de sorun olabilir. Bu noktada, derhal diş hekimine gidilerek gereken işlemlerin yapılması gerekiyor.

Darbelere bağlı olarak dişlerde kırılmalar ya da çatlamalar da çocuklar için sorun olabilen noktaları oluşturuyor.


Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak, gizli tutulacaktır. *