272015May
Çocuklarda Diş Gıcırdatma Problemi

Çocuklarda Diş Gıcırdatma Problemi

Diş gıcırdatma sıkıntısı, yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da görülebiliyor. Diş sağlığı ve diş estetiği konusunda büyük bir sıkıntı olan bu durum, nedenleri doğru şekilde analiz edildiği zaman çözüme kavuşturulabiliyor. Genel anlamda geceleri, daha çok da uyurken ve bilinçsizce yapılan bu hareket, diş minesine ve diğer diş bölümlerine fazlaca zarar veriyor. Bu nedenle de çocuklarda diş gıcırdatma problemi çözüme kavuşturulmak isteniyor.

Çocukların Diş Gıcırdatma Sorunları

Ebeveynlerin daha çok çocukları uykuda iken fark ettikleri diş gıcırdatma sorunu, temel anlamda 3 farklı grupta değerlendirilebiliyor. Süt dişlerinden kalıcı dişlere geçme aşamasında, bir takım biyokimyasal ajanlar, bağırsak parazitleri gibi çeşitli sistemik problemler ve psikolojik etkenler, bu ana grupları oluşturuyor.

Diş hekimlerinin yapacağı çalışmalar ile önce nedeni bulunan diş gıcırdatma problemi, bulunan nedene göre tedavi edilmeye çalışılıyor. Eğer sebebin vücut ile ilgili bir duruma bağlı olduğu anlaşılır ise, buna uygun bir tedavi yönteminin seçilmesi gerekiyor. Diş gıcırdatma sorunu psikolojik ise, çözüm sürecinin içine psikolojik etmenler ve o yönde geliştirilen tedavi yöntemleri de giriyor.

Çocuklarda görülen diş gıcırdatma sorunları, en acil şekilde tespit edilip incelenmeli, ardından da tedavi edilmelidir. İleriki dönemde çocuğun dişleri ile ilgili büyük sorunlar yaşamaması için, uykusunda yaptığı bu hareketten kurtulması gerekmektedir. Bu konuda diş hekimlerine olduğu kadar, ailelere de büyük bir iş düşmektedir.


Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak, gizli tutulacaktır. *