Pedodonti – Çocuk Dişlerinin Hastalıkları ve Tedavisi

Çocuk Diş Tedavisi
Çocukların doğumundan ergenlik yıllarına kadar ki dönemlerinde süt dişleri ve daimi dişlerinin sağlıklı bir şekilde çıkması, sorunsuz bir şekilde korunabilmesi, çürük başta olmak kaydıyla oluşan her türlü ağız ve diş problemlerinin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar yürüten bölümdür.

Süt dişleri çocukların ilerleyen zamanlarda oluşacak olan daimi dişlerine rehberlik etmektedir. Bu nedenle süt dişlerinin önemi bir hayli büyüktür. Süt dişlerinde erken kayıplar yaşanması sonucu çenede yer darlığı oluşması nedeniyle süt dişlerinin yerini alacak olan daimi dişlerde problemler yaşayabiliyor. Bu problemlerin en başında daimi dişlerin yeteri uzunlukta sürmemesi ya da uygun konumda bulunmamaları geliyor.

Çocuklara diş fırçalama yöntemlerinin öğretilmesi ve fırçalama alışkanlığının kazandırılması, flor uygulamaları, fissür örtücülerin uygulanması, erken diş kayıplarında yer tutucuların yapılması gibi koruyucu tedaviler ve madde kaybı olmuş süt ve daimi dişlerin tedavileri pedodontinin içinde değerlendirilir.

Süt dişlerinin önemi nedir?

Süt dişlerinin birinci görevi çocuğun düzgün beslenmesini sağlamaktır. Ayrıca konuşmanın düzgün gelişimi de süt dişlerinin varlığına bağlıdır.

Süt dişleri kapladıkları alanı kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı diş için korumakta ve kalıcı diş sürerken ona rehberlik yapmaktadırlar.

Süt dişi erken çekildiği zaman bu doğal yer tutuculuk fonksiyonu da ortadan kalkmaktadır.


Süt dişlerindeki çürükler tedavi edilmeli mi?

Tedavi edilmeyen süt dişi çürükleri, ağrı, kötü koku, çiğneme zorluğu, beslenme bozukluğu ve çirkin görüntüye yol açar. Bu dönemde tedavi edilmeyen diş bozuklukları, erken süt dişi kayıplarına neden olarak ileride diş çarpıklığı, çene gelişiminde bozukluk, daimi (kalıcı) dişlerin sürememesi gibi olumsuzluklara yol açmaktadır.

Çocuklarda periyodik kontroller ile süt dişleri ve daimi dişlerdeki çürükler incelenmeli ve çürüme başlangıcı gösteren dişlere çürük koruyucu ve dolgu uygulamaları yapılmalıdır. Ayrıca periyodik kontrollerde süt ve daimi diş eksiklikleri erken tespit edilerek çocukların ortodonti uzmanına yönlendirilmeleri gerekmektedir.