Oral Diagnoz ve Radyoloji

Ağız içi hastalıklarının teşhis ve tedavi planlamasını içeren bilim dalıdır. Ağız içi hastalıklarının – özellikle diş ve çene kemiği gibi sert doku ile ilgili olanların teşhisinde en büyük yardımcı, dental (periapikal) ve panoramik radyografilerdir. Dijital dental ve panoramik radyografiler ile gerçekleştirilen test ve ölçümler ile yapılan değerlendirmeler sonucunda tedavi planı oluşturulur ve tedaviye başlanır.

Başta çene kemiği ve dişlerdeki hastalar olmak üzere ağız içerisinde meydana gelen birçok hastalığın tedavisi için dental radyografi yöntemleri kullanılmaktadır. Dental radyoloji halk arasında diş filmleri olarak da bilinmektedir. Dental radyografiler periapikal ve panaromik olarak iki şekilde uygulanmaktadır. Periapikal diş radyografileri küçük bir alanın görüntülenmesi için, panoramik diş radyografileri ise daha geniş bir alanında görüntülenmesi için kullanılmaktadır. Hangi diş filminin çekilmesine gerektiğine hekim hastanın şikayetlerinden yola çıkarak yaptığı muayene sonrasında karar verir.

Eyüp ilçesi – Alibeyköy mahallesinde bulunan kliniğimizde tüm dental radyoloji ( diş filmleri ) işlemleri yapılmaktadır.