122015Mar
Bir Günde İmplant Diş

Bir Günde İmplant Diş

Ağız ve diş sağlığı konusunda akla gelen ilk tedavi yöntemlerinden biri olan implant, genel anlamı ile eksik dişlerin hem fonksiyonel, hem de estetik açıdan tamamlanması şeklinde tanımlanabilmektedir. Kişilerin düzgün ve güzel bir çene yapısına sahip olmak istemesi, yemek yerken zorlanılmaması, konuşurken ya da gülerken dişlerin kötü durmaması gibi sebeplerden ötürü yapılan implant tedavisinde, pek çok açıdan olumlu geri dönüşler alınmaktadır.

İmplant Tam Olarak Neyi İfade Eder?

İmplant tedavisi, eksik dişlerin yerine yeni yapay kök oluşturma ve bu kökün üzerine de yeni bir diş yapısı yerleştirme işlemlerinin genelidir. Bu noktada, daha çok titanyum malzemesi kullanılır. Diş eksiği olan bölgeye yapılan kök, diş etine çakılır ve sağlam bir kök elde edilir. Daha sonrasında ise kök üzerine yerleştirilen diş tabakası ortaya çıkarılır ve kişinin yepyeni bir dişe sahip olması sağlanır. Bu şekilde kişi hem bu dişi ile normal fonksiyonlarına devam edecek, hem de görüntü itibari ile herhangi kötü bir pozisyona düşmeyecektir.

Bir Günde İmplant Yerleştirilmesi Mümkün Mü?

Klasik implant tedavilerindeki bilinen uygulama, daha çok uygun kemik oluşumu için aylarca beklenmesi durumunu baz alır. Yani implant, neredeyse 5-6 aylık bir süreç içinde tamamlanır. Ancak günümüzde, immediat implantasyon ve immediat yükleme uygulamaları görülebilmektedir. Bu uygulamalarda, eğer hastanın diş yapısı sağlıklı, diş etleri güçlü ve çene kemikleri sağlam ise, doğrudan aynı gün içinde diş kökü ve diş yapısı söz konusu bölgeye yerleştirilebilmektedir. Burada hastanın sigara içmemesi, diş sıkma alışkanlığının olmaması ya da uygun kemik yoğunluğunun bulunması gibi ön koşullar da aranmaktadır. Kimi zaman bu uygulamalar 48 saate de sarksa da, çoğu immediate uygulaması 1 günde bitirilmektedir.


Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak, gizli tutulacaktır. *