72015Oca
Ayrık Diş Tedavisi

Ayrık Diş Tedavisi

Dişler, insanlar için çok önemlidir. Ağız ve çene yapısı, görsel anlamda önemli olduğu kadar, sağlık açısından da kritik bir önem seviyesine sahiptir. Beslenme ve solunum sistemleri ile doğrudan ilgili olan bu uzuvlar hakkında, zaman zaman uzman desteği gerektiren işlemler yapılmasına ihtiyaç duyulabilir. Ayrık diş tedavisi, bunlardan biridir.

Neden Önemlidir?

Yemek yerken, ya da nefes alırken sıkıntı olmaması ve rahatsızlık vermemesi adına, düzeltilmesi gereken bir durum olan ayrık dişler, aynı zamanda estetik açıdan da müdahale edilme hissiyatı yaratmaktadır. Görselliğin ve güzelliğin önemli olduğu günümüzde, insanlar dış görünüşlerinin kusursuz olmasını istemektedir. Bundan dolayı da, dişler ve yüz hatlarına ayrıca dikkat gerektiren işlemler uygulanmaktadır.

Tedavi Süreci

Ayrık dişleri ile ilgili sıkıntı yaşayan insanlar, Ayrık diş tedavisi nasıl yapılır sorusunu araştırmanın sonucunda, uzmanlardan ve diş doktorlarından fikirler alırlar. Tedavi öncesi yapılan bilgilendirmelerde, ayrık dişlerin ön tarafına uygulanacak çok ince bir porselen yaprak yapıştırma işlemlerinden bahsedilmektedir.

Bonding uygulaması ya da lamine diş yapımı (diş ön yüzeyinden ölçü ya da ince bir tabaka alınması ile yapılan lamine diş uygulaması) gibi yöntemlerin de uygulanabildiği tedavi sürecinde, kompozit dolgularla Diastema kapatılması yöntemi de uygulanabilmektedir. Bu şekilde, önceden belirlenen ölçüler ve çalışmalar neticesinde, özellikle ön dişlerdeki ayrıklıkların tek bir bütün halinde görülmesi sağlanmaktadır. Anomaliler (sakatlık, bozukluk, eğrilik), bu sayede düzeltilebilmektedir.


Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak, gizli tutulacaktır. *